Answer:
$29,500
Step-by-step explanation:
Given that,
Beginning inventory = $12,000
Ending inventory = $6,000
Purchases = $25,000
Purchase return = $1,500
Kuyu’s cost of goods sold during the period:
= Beginning inventory + Net purchases - Ending inventory
= Beginning inventory + (Purchases - Purchase return) - Ending inventory
= $12,000 + ($25,000 - $1,500) - $6,000
= $12,000 + 23,500 - $6,000
= $29,500