Answer:
Neal thinks that he can sell the tickets for $135.
Explanation:
Original price at which Neal bought the tickets = $90
If he expects to sell them at 150% of the original,
150% as a decimal = 150/100 = 1.5
the new resale price = 1.5* $90
= $135
Therefore, Neal thinks that he can sell the tickets for $135.