Answer:
- jellybeans: $2 13/34 ≈ $2.38 per pound
- almonds: $11/17 ≈ $0.65 per pound
Explanation:
If j and a represent the dollar cost per pound of jellybeans and almonds, respectively, then the two purchases can be represented by the equations ...
Multiply the first equation by 4 and subtract the second:
4(2j +5a) -(8j +3a) = 4(8) -(21)
17a = 11
a = 11/17
j = (8 - 5(11/17))/2 = 2 13/34
Each pound of jellybeans costs 2 13/34 dollars; each pound of almonds costs 11/17 dollars. Rounded to cents, these costs are $2.38 and $0.65 per pound.