163k views
5 votes
For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?

User Jtaylor
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

3.12 dollars you have to divide 2.35 by 3 and then multily it by 4 to get 3.12 cents

User Mckay Multimedia
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories