163k views
5 votes
For 3/4 of a pound of peanuts, jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)?

User Jtaylor
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

3.12 dollars you have to divide 2.35 by 3 and then multily it by 4 to get 3.12 cents

User Mckay Multimedia
by
5.2k points