60.2k views
1 vote
Interactive Solution 9.1 presents a model for solving this problem. The wheel of a car has a radius of 0.380 m. The engine of the car applies a torque of 456 N·m to this wheel, which does not slip against the road surface. Since the wheel does not slip, the road must be applying a force of static friction to the wheel that produces a countertorque. Moreover, the car has a constant velocity, so this countertorque balances the applied torque. What is the magnitude of the static frictional force?

User Suku
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The magnitude of the static frictional force is 1200 N

Step-by-step explanation:

given information :

radius, r = 0.380 m

applied-torque, τ1 = 456 N

The car has a constant velocity, thus the acceleration is zero

α = 0

Στ = I α

τ1 - τ2 = I α

τ2 = counter-torque

τ1 - τ2 = 0

τ1 = τ2

r x
F_(s) = τ1


F_(s) = the static frictional force (N)


F_(s) = τ1 /r

= 456 N/0.380 m

= 1200 N

User Garry English
by
6.9k points