129k views
1 vote
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 .

​ What is the unit price per kilogram?
​ Unit Price = $
per kilogram.
​Note: Round your answer to the hundredths place.

User Freeek
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The Answer is: $5.09 per kilogram

Explanation:

Divide to calculate the dollar per kilogram:

45.45 / 9 = $5.09 per kilogram

User Kgriffs
by
9.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories