57.0k views
0 votes
An object of mass 4 kg is initially at rest on a frictionless ice rink. It suddenly explodes into three pieces (I have no idea why it happened!). One chunk of mass 1 kg slides across the ice with a velocity 1.2 ms^-1i and another chunk of mass 2kg slides across the ice with a velocity 0.8 m.s^-1j. Determine the velocity of the third chunk in magnitude angle form.

1 Answer

3 votes

We have two events that occurred on different axes, the most convenient is to perform the operations on the two axes, and then look for the resulting force.

Our values are,


m_1=1kg\\m_2 = 2kg\\v_1' = 1.2m/s\\v_1''= 0.8m/s

PAR A) For the X axis, we apply momentum conservation, which is given by,

Total momentum before = Total momentum After

We start from rest, so in X the initial speeds are 0,


m_1v_1+m_2v_2=m_1v_1'+m_2v_2'


0+0 = (1*1.2)+(1)v_2'


V_2' = -1.2m/s

Now we apply for the conservation of the moment, it is part of the rest, so,


m_1v_1+m_2v_2=m_1v_1''+m_2v_2''


0+0=2*0.8+1*v_2''


v_2'' = -1.6

To find the total speed, we simply apply pitagoras,


V = √(v_2'^2+v_2^2'')


V = √(1.2^2+1.6^2)


V = 2m/s

PART B) The address is given by,


tan\theta = (V_2'')/(V_2')


\theta = tan^(-1) (V_2'')/(V_2')


\theta = tan^(-1) (1.6)/(1.2)


\theta = 53.31\° (Below -x axis)

User Wim Ten Brink
by
7.4k points