Answer:
$122,550 higher
Step-by-step explanation:
The total cost per motor is:
- direct materials $10.20
- direct labor $9.20
- variable overhead $3.80
- fixed overhead $4.75
- total cost per unit : $27.95
Total cost for producing 43,000 units: 43,000 units x $27.95 per unit = $1,201,850
Total cost if the company decides to buy the motors instead of manufacturing them = ($26.05 x 43,000) + ($4.75 x 43,000) = $1,324,400
If the company decides to keep manufacturing the motors their net operating income will be $122,550 higher.