143k views
5 votes
Carla has a store that sells candles for 4 for 10 dollars. How many candles will she need to make 100 dollars?

Please help i need the answer quick

User T Q
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

She will need 40 candles to make 100 dollars

Explanation:

Step 1: Determine price per unit of candle

The price per unit of candle can be expressed as;

Price per unit=Total cost of candles/Number of candles sold

where;

Total cost of candles=10 dollars

Number of candles sold=4

replacing;

Price per unit=10/4=2.50 dollars

This means that 1 candle will be sold for 2.50 dollars

Step 2: Number of candles needed to make 100 dollars

Number of candles sold=Total cost of candles/Price per unit

where;

Total cost of candles=100 dollars

Price per unit=2.5 dollars per candle

replacing;

Number of candles sold=(100/2.5)=40

She will need 40 candles to make 100 dollars

User Thefugal
by
5.3k points