100k views
0 votes
Find the velocity in meters per second of a swimmer who swims 110 meters toward the shore in 72 seconds

2 Answers

0 votes

Answer:

1.527

Step-by-step explanation:

Here we assume that swimmer's initial speed is 0. and he is accelerating in same acceleration through out the motion And we can use motion equations to solve the questions. Symbols has usual meanings

velocity = distance / time

= 110/72

V = 1.527 m/s

User John Stone
by
7.2k points
4 votes

Answer:

1.527 m/s

Step-by-step explanation:

Here we assume that swimmer's initial speed is 0. and he is accelerating in same acceleration through out the motion And we can use motion equations to solve the questions. Symbols has usual meanings

velocity = distance / time

= 110/72

V = 1.527 m/s

User Shaumux
by
6.8k points