56.5k views
4 votes
A company had inventory on November 1 of 5 units at a cost of $20 each. On November 2, they purchased 10 units at $22 each. On November 6 they purchased 6 units at $25 each. On November 8, 8 units were sold for $55 each. Using the LIFO perpetual inventory method, what was the value of the inventory on November 8 after the sale?A) $304 B) $296 C) $288 D) $280 E) $276

User Dmnlk
by
6.5k points

1 Answer

5 votes

Answer: A $304

Explanation: LIFO means last in first out. It means it is the older inventory that is sold off first.

On November 1, total value of inventory = $20 × 5 =$100

On November 2, total value of inventory = $100 + ( $22 × 10) = $320

On November 6, total value of inventory = $320 +($25×6) = $470

On November 8, 8 units of inventory was sold. This would be taken from the older stock of inventory. These inventories are the those from November 1 and 2.

The remaining inventory after the sale = (7 × 22) + 150 = $304

User Staticfloat
by
6.1k points