166k views
3 votes
If you have a 17% salt solution, how much salt will need to be added to 71 mL of water?

User Heroka
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Salt added : 14.5 g

Further explanation

Given

17% salt solution

71 ml water

Required

salt needed

Solution

%mass = (mass solute : mass solution) x 100%

71 ml water = 71 g water(density = 1 g/ml)

mass solute = x


\tt 17\%=(x)/(x+71)* 100\%\\\\0.17(x+71)=x\\\\0.17x+12.07=x\\\\0.83x=12.07\\\\x=14.5

User Desbest
by
7.0k points