197k views
2 votes
8.2 Estimate the theoretical fracture strength of a brittle material if it is known that fracture occurs by the propagation of an elliptically shaped surface crack of length 0.25 mm (0.01 in.) and having a tip radius of curvature of 1.2 × 10−3 mm (4.7 × 10−5 in.) when a stress of 1200 MPa (174,000 psi) is applied.

User VolkerK
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

34.64Gpa

Step-by-step explanation:

We can calculate the theoretical fracture strenght by,


\sigma_m = 2\sigma_0 ((\alpha)/(\rho))^(1/2)

Here we have,


\sigma_0 = Applied stress


\rho =Tip radius


\alpha = lenght of surface crack or half of the lenght of internal crack

Replacing,


\sigma_m = 2*1200*((0.25)/(1.2*10^(-3)))^(1/2)


\sigma_m = 34641Mpa = 34.64Gpa

Therefore the maximum stress at the crack tip is 34.64Gpa

User Mjuopperi
by
6.5k points