22.8k views
0 votes
Cherie bought 2 cupcakes and got $12.50 back.Sonya bought 4 cupcakes and got $5.00 back.If they each paid with the same amount of money,what is the price of one cupcake

1 Answer

2 votes

Answer:

The cost of 1 cupcake = $3.75.

Explanation:

Let the cost of one cupcake = $ x.00

Now, the money spent by Cherie on 2 cupcakes = 2 ($x.00) = $2x

Also, the money spent by Sonya on 4 cupcakes = 4 ($x.00) = $4x

Now, according to the question:

$2x + $12.50 = $4x + $5.00

or, 2x + 12.50 = 4x + 5

⇒ 4x - 2x = 12.50 - 5

or, 2x = 7.50

or, x = 7.50/2 = 3.75

or, x = $3.75

Hence, the cost of 1 cupcake = $3.75.

User Edwin Alex
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.