77.6k views
0 votes
Apples cost $0.75 per pound and bananas cost $1.05 per pound

a baker bought a total of 12 pounds of apples and bananas for $10.20.

the systems of equation models the situation, where A is the number of pounds of apples and B is the number of pounds of bananas how many pounds of each did the baker buy?​

Apples cost $0.75 per pound and bananas cost $1.05 per pound a baker bought a total-example-1
User Fgv
by
5.5k points

1 Answer

10 votes

Answer:

The baker bought 8 apples and 4 bananas

Explanation:

System of Equations

Let's call:

a = pounds of apples

b = pounds of bananas

The baker bought a total of 12 pounds of apples and bananas, thus:

a + b = 12 [1]

Apple cost $0.75 per pound and each pound of bananas cost $1.05 per pound. Thus the total cost is 0.75a + 1.05b. We know he spent a total of $10.20, thus

0.75a + 1.05b = 10.20 [2]

Solving [1] for a:

a = 12 - b [3]

Substituting in [2]:

0.75(12 - b) + 1.05b = 10.20

Operating

9 - 0.75b + 1.05b = 10.20

Simplifying:

0.30b = 10.20 - 9 = 1.20

Dividing by 0.30:

b = 1.20/0.30

b = 4

From [3]:

a = 12 - 4 = 8

a = 8

The baker bought 8 apples and 4 bananas

User Rtist
by
7.4k points