18.0k views
23 votes
What is the change in momentum of a ball if a force of 5.0 N acts on it for a brief time of 4 ms?

User Kerrin
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.02 Ns

Step-by-step explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Force (F) = 5 N

Time (t) = 4 ms

Change in momentum =?

Next, we shall convert 4 ms to s. This can be obtained as follow:

1 ms = 1×10¯³ s

Therefore,

4 ms = 4 ms × 1×10¯³ s / 1 ms

4 ms = 4×10¯³ s

Thus, 4 ms is equivalent to 4×10¯³ s

Change in momentum = Impulse

Impulse (I) = Force (F) × time (t)

Change in momentum = Force (F) × time (t)

Force (F) = 5 N

Time (t) = 4×10¯³ s

Change in momentum =?

Change in momentum = 5 × 4×10¯³

Change in momentum = 0.02 Ns

Therefore, the change in the momentum of the ball is 0.02 Ns.

User Luc C
by
7.8k points