36.9k views
1 vote
- At Rancho Market, a 16-ounce bag of tortilla chips

sells for $2.88. What should be the price of a
24-ounce bag of tortilla chips so that its unit price is
the same as the unit price of the 16-ounce bag?

1 Answer

3 votes

Answer:

The Answer is: $4.32 for a 24 ounce bag.

Explanation:

One way to solve this is by cross multiplying after setting up a ratio:

2.88 / 16 = x / 24

16x = 2.88 * 24

x = (2.88 * 24)/16 = 69.12 / 16 = $4.32

Another way is to get the cost per ounce and multiply:

2.88 / 16 = .18 per ounce.

24 ounces * .18 = $4.32

User John Stephen
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories