165k views
5 votes
6. A coupon offers $1.00 off the 16-ounce size. Which size is the better

buy then?

1 Answer

3 votes

Answer:

Both sizes are better because they cost Same.

Explanation:

Consider the provided information.

A coupon offers $1.00 off the 16

Quantity Price

Pint 16 $3.98

Quart 32 $5.98

If he gets $1 off for the 16-ounce size. The price will be:

3.98-1=2.98

He needs to pay $2.98 for 16-ounce pint.

Now find which one is better by calculating the unit rate.


(Cost)/(weight)=(2.98 )/(16)\approx0.186

Therefore, the cost of 1lb would be $0.186

For Quart 32 find the unit rate as shown:


(Cost)/(weight)=(5.98)/(32)\approx0.186

Therefore, the cost of 1lb would be $0.186

Hence, both of the size are better as the unit rate is same.

User Joe Half Face
by
9.3k points

No related questions found