57.7k views
0 votes
7) A bag of candy that contains 30 pieces sells for $4,20.

Another bag with 24 pieces sells for $3,60. Which bag is the
better deal?

User Grefly
by
8.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

the bag for $420 because you are paying 14 cents per piece of candy instead of 15 per piece

User Marceloquinta
by
8.5k points
5 votes

Answer:

30 pieces for $4.20 is a better deal

Explanation:

4.20/30=0.14 per piece

3.60/24=0.15 per piece

User Thomas Mueller
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories