57.7k views
0 votes
7) A bag of candy that contains 30 pieces sells for $4,20.

Another bag with 24 pieces sells for $3,60. Which bag is the
better deal?

User Grefly
by
5.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

the bag for $420 because you are paying 14 cents per piece of candy instead of 15 per piece

User Marceloquinta
by
5.4k points
5 votes

Answer:

30 pieces for $4.20 is a better deal

Explanation:

4.20/30=0.14 per piece

3.60/24=0.15 per piece

User Thomas Mueller
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.