Answer:
option B
Step-by-step explanation:
given,
rectangular loop carrying current (I) = 4 A
magnetic field (B) = 0.6 T
the magnitude of torque = 1.1 N m
angle = 30°
we know,
τ = N I A B sin θ
θ = is the angle between Area vector and magnetic field so θ = 60°
1 .1 = 1 x 4 x A x 0.6 x sin 60°
1.1 = 2.078 x A
A = 0.53 m²
hence, the correct answer is option B