19.8k views
0 votes
A dozen fidget spinners cost $9.60 what is the unit rate of the spinners

1 Answer

4 votes

The unit rate of the spinners is $0.80

Solution:

Given that

Cost of a dozen fidget spinner = $9.60

Need to calculate unit rate of the fidget spinner.

Unit rate means cost of 1 fidget spinner.

As 1 dozen = 12 units

So cost of a dozen fidget spinners means cost of 12 units of fidget spinner.

Cost of 12 units of fidget spinner = $9.60

So cost of 1 unit of fidget spinner
=(9.60)/(12)=0.80

Hence unit rate of spinner = $0.80

User MHM
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.