Answer:
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy
Explanation:
step 1
Find out the unit rate of a regular tube of toothpaste
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so
![(2.50)/(3.2)=\$0.78\ per\ ounce](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/3vr8lffx6ru4pu1coo1dpd0jzh0wuhdklt.png)
step 2
Find out the unit rate of a travel size tube of toothpaste
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so
![(1.00)/(1.2)=\$0.83\ per\ ounce](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/o1cwgqfs5k7zyehbj1qbjm1e71mgjif0u5.png)
step 3
Find out the percent of increase
we have that
The unit rate
represent the 100%
so by proportion
Find out what percentage represent the difference ($0.83-$0.78=$0.05 per ounce)
![(0.83)/(100\%)=(0.05)/(x)\\\\x=100(0.05)/0.83\\\\x=6\%](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/hlzwfmmjgxf9xgx1qiyjx9qs5jnli9v3wi.png)
therefore
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy