Answer:
The correct option is B
Step-by-step explanation:
The return on assets would be:
Return on assets (ROA)= Assets × Return
= $45,000,000 × 12%
= $5,400,000
Return per customer = ROA / Number of golfers
= $5,400,000 / 400,000
= $13.50
Fixed Cost per Customer = Fixed Cost / Number of golfers
= $20,000,000 / 400,000
= $50
Cost to be charged per customer = Profit + Fixed Cost + Variable Cost
= $13.50 + $50 + $15
= $78.50