167k views
0 votes
Four plane tickets cost $900. What is the unit rate?

2 Answers

1 vote

Answer:

$225

Explanation:

900 divide by 4 equals 225

User Kirill Novikov
by
5.9k points
5 votes

Unit rate = total cost / quantity

Unit rate = $900 / 4

Unit rate = $225

$225 per ticket.

User Alexandru Olaru
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.