Answer:
Variable cost=$750,000
Fixed costs= $13,000
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
The firm must purchase $60 in raw meat and pay $50 in wages for labor and $40 in fuel costs. Also, the firm rents a factory for $10,000 per month and makes 3,000 in monthly payments on meat packaging equipment. Suppose the firm prepares and transports 5,000 packages of meat per month.
Variable cost= raw meat + wages + fuel= (60 + 50 + 40)*5,000= $750,000
Fixed costs= rent + packaging equipment= 13,000