Answer:
The cost of 1 Rose Bush= $ 8
The cost of 1 Shrub = $12.
Explanation:
The cost of 11 rose bushes and 4 shrubs = $136
The cost of 2 rose bushes and 11 shrubs = $148
Let the cost of one rose bush = $x
and the cost of one shrub = $ y
Now, according to the question:
11 x + 4 y = 136
and 2 x + 11 y = 148
From (1), we get that 11x = 136 - 4y
or,
![x = (136 - 4y)/(11)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/ysv7xqiazlp2cqeu8ajzasgqyrqgip9lkt.png)
Substitute this value of x in equation (2), we get
![2 x + 11 y = 148 \implies 2( (136 - 4y)/(11)) + 11y = 148](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/97b93yir31r0cb7hlw8fiar5xp36wvg7sg.png)
or,
![( (272 - 8y)/(11)) + 11y = 148 \implies 272 - 8y + 121y = 1628](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/2jgsyeb8mi7uiytbosebwh4ppavi3fr153.png)
or, 113 y = 1356
or, y = 1356/113 = 12
⇒ y = 12, So
![x = (136 - 4y)/(11) = (136 -12(4))/(11) = (136 - 48)/(11) = 8](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/obt4a15v4s10v2j9vwy96e70t96mrwnnrr.png)
or, x =8 and y = 12 is the solution of the above system.
Hence, the cost of 1 rose bush = $x = $8
and The cost of 1 shrub = $ y = $12.