Answer:
D. $2,120,400
Step-by-step explanation:
Answer is option D 2.120.400
Credits to manufacturing overhead account refers to manufacturing overhead applied. Here manufacturing overhead is calculated using activity based costing
Machine related = 18000*256500/19000=243000
Batch set up= 26000*1549600/26000= 1549600
General factory = 11000*327800/11000=327800
Total = 2120400