101k views
3 votes
A chihuahua is tugging on your pant leg as you're trying to get away. It's pulling you with a force of 10 N. If you have a mass of 100 kg, how many newtons of force do you need to in order to overcome the mighty canine and accelerate at a rate of 3 m/s²?

User Afuous
by
6.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

310 N

Step-by-step explanation:

To overcome the force of chihuahua you will need 10 N and to accelerate at a rate of 3 m/s² you will need 100×3 = 300 N. Altogether 310 N.

By Newtons second law, F = ma

and the force required to for the acceleration of your body can be calculated as,

F = 100×3 = 300 N

Also you need to overcome the mighty canine, so you will need 1O N to pull back your leg from it.

User Zumry Mohamed
by
6.3k points