111k views
5 votes
Joel Foster is the portfolio manager of the SF Fund, a $3.5 million hedge fund that contains the following stocks. The required rate of return on the market is 11.00% and the risk-free rate is 5.00%. What rate of return should investors expect (and require) on this fund? Stock Amount Beta A $1,075,000 1.20 B 675,000 0.50 C 1,250,000 1.40 D 500,000 0.75 3,500,000

User Erencan
by
4.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

11.1022%

Step-by-step explanation:

We have to calculate the weight of each stock:

Stock A = 1,075,000/ 3,500,000 = 0.307

Stock B = 675,000/ 3,500,000 = 0.192

Stock C = 750,000/ 3,500,000 = 0.214

Stock D = 500,000/ 3,500,000 = 0.14

To find the weight time beta:

Stock A = (1.20 x 0.307) = 0.368

Stock B = (0.50 x 0.192) = 0.096

Stock C = (1.40 x 0.214) = 0.300

Stock D = (0.75 x 0.14) = 0.105

B portfolio = 0.368 + 0.096 + 0.300 + 0.105 = 0.87

Required market return = 11,00%

Risk free rate = 5.00%

Market risk premium = rMarket - rRF = 6.00%

Portfolio's required return = rRF + b*(RPm) = 5% + 0.87*(0.06) = 0.1022

11.00 + 0.1022 = 11.1022%

User Thangamanikasi
by
5.5k points