Answer:
The original price of laptop = $1450
Explanation:
Given as ,
The selling price of laptop = $1189
The reduction percentage = 18%
Let the original price of laptop = x
SO, x - 18% of x = $1189
Or,
= $1189
Or, 82x =$ 1189 × 100
So, x =

So, x = $1450
Hence The original price of laptop is $1450 Answer