61.6k views
5 votes
An object is dropped from a platform100 ft high. Ignoring wind resistance, what will its speed be when it reaches the ground?

User Ketanbhatt
by
7.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

80 ft/s

Step-by-step explanation:

Given:

Δy = 100 ft

v₀ = 0 ft/s

a = 32.2 ft/s²

Find: v

v² = v₀² + 2aΔx

v² = (0 ft/s)² + 2 (32.2 ft/s²) (100 ft)

v = 80.2 ft/s

Rounded, the speed when it reaches the ground is 80 ft/s.

User Mmarion
by
7.6k points