15.8k views
5 votes
Upon graduation from​ college, Warren Roberge was able to defer payment on his ​$30 comma 00030,000 student loan for 66 months. Since the interest will no longer be paid on his​ behalf, it will be added to the principal until payments begin. If the interest is 4.314.31​% compounded monthly monthly​, what will the principal amount be when he must begin repaying his​ loan

1 Answer

2 votes

Answer:

$ 30652USD

Explanation:

We need to define our data. We understand that the debt was made to finance studies. The loan requested was

P = $ 30,000USD (At least that is what is understood from the question, even if the numbers are wrong)

The number of deferred months is 66 (or 6? Is not clear in the fingering) I will assume 6, since stopping a debt for 66 months is not practical in real life.

So time in years is defined by,

t = 6/12

t = 0.5 years

Our interest rate is 4.31%

r = 4.31%

The number of periods per year is 12, so,

m = 12,


i = \frac {4.31%} {12} = 3.5916*10 ^(-3)

Replacing in the formula of your money is,


A = P (1 + i) ^ n


A = P (1 + i) tm


A = (30000) (1 + 3.59 * 10 - 3) 0.5 * 12


A = (30000) (1 + 3.59 * 10 - 3) ^ (6)

A = 30652

This way when the payment begins, he will have to start paying a debt of $ 30652USD

User Cgval
by
7.2k points