10.9k views
5 votes
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion he purchases 5 lbs. 4 oz. of sliced turkey for $26.88 what is the unit cost per ounce for turkey skylar purchased

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.32

Explanation:

The first step is to convert pounds to ounces.

1 lbs = 16 oz

so:

5 lbs = 5(16) ounces

5 lbs = 80 oz

Skylar bought 5 pounds and 4 ounces, and we already found that 5 pounds is 80 ounces, so she bought a total of

80oz + 4oz = 84 oz.

The price for these 84 ounces was $ 26.88, to find the unit cost per ounce of turkey, we divided the total cost by the amount of ounces:

$26.88 ÷ 84 = $0.32

the cost per ounce is $0.32

User Michael Freake
by
6.2k points