Answer:
$0.32
Explanation:
The first step is to convert pounds to ounces.
1 lbs = 16 oz
so:
5 lbs = 5(16) ounces
5 lbs = 80 oz
Skylar bought 5 pounds and 4 ounces, and we already found that 5 pounds is 80 ounces, so she bought a total of
80oz + 4oz = 84 oz.
The price for these 84 ounces was $ 26.88, to find the unit cost per ounce of turkey, we divided the total cost by the amount of ounces:
$26.88 ÷ 84 = $0.32
the cost per ounce is $0.32