menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Pogo competitors paid $9.60 for six bottles of energy drink later on they paid $17.60 for 11 bottles of energy drink how much did one bottle cost?
asked
Oct 13, 2020
133k
views
0
votes
Pogo competitors paid $9.60 for six bottles of energy drink later on they paid $17.60 for 11 bottles of energy drink how much did one bottle cost?
Mathematics
middle-school
Gopalkrizna
asked
by
Gopalkrizna
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
9.60 divided by 6 is 1.60
17.60 divided by 11 is 1.60
so each bottle is 1.60
SunilThorat
answered
Oct 17, 2020
by
SunilThorat
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 11, 2021
211k
views
2. Pogo competitors paid $9.60 for 6 bottles of energy drink. Later on they paid $17.60 for 11 bottles of energy drink. How much did one bottle cost?
Mafalda
asked
Sep 11, 2021
by
Mafalda
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
211k
views
asked
Nov 19, 2024
141k
views
The difference in length of a spring on a pogo stick from its non-compressed length when a teenager is jumping on it after θ seconds can be described by the function f of theta equals 2 times cosine theta
Goat
asked
Nov 19, 2024
by
Goat
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
141k
views
asked
Mar 21, 2024
9.3k
views
The difference in length of a spring on a pogo stick from its non-compressed length when a teenager is jumping on it after θ seconds can be described by the function f of theta equals 2 times cosine theta
Matt Woodward
asked
Mar 21, 2024
by
Matt Woodward
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
9.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org