156k views
5 votes
Gordon purchased a television when his local electronics store how to sale. The television was offered at 30% of its original price of $472 what was the sale price that Gordon paid?

User Vadimchin
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The sale price that Gordon paid for the television is $330.4.

Explanation:

The original price of the Television = $472

The discount offered = 30%

So, the discount offered = 30% of the price $472

Now, 30% of $472 =
(30)/(100)   * 472  = 141.6

Hence, the discount offered on the television is $141.6

So, the Paid price = The actual price - The discounted Price

= $472 - $141.6

= $330.4

Hence, the sale price that Gordon paid for the television is $330.4.

User Ssoler
by
6.7k points