Answer:
The correct answer is option b.
Step-by-step explanation:
The number of units of output sold is 8,000 .
The sales revenue is $9,600,000 .
The variable costs are $6,000,000 .
The fixed costs are $2,600,000.
The price of the product
=

=

= $1,200
The average variable cost is
=

=

= $750
Profit = TR - TC
Profit =

$1,270,000 = $1,200Q - $750Q - $2,600,000
$3,870,000 = $450Q
Q =

Q = 8,600 units