155k views
0 votes
Cullumber Company had a beginning inventory on January 1 of 75 units of Product 4-18-15 at a cost of $18 per unit. During the year, the following purchases were made. Mar. 15 200 units at $21 Sept. 4 175 units at $24 July 20 125 units at $22 Dec. 2 50 units at $27 500 units were sold. Cullumber Company uses a periodic inventory system. Determine (1) the ending inventory and (2) the cost of goods sold under each of the assumed cost flow methods (FIFO, LIFO, and average-cost). Prove the accuracy of the cost of goods sold under the FIFO and LIFO methods. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 1,250. Use weighted-average unit cost rounded to 2 decimal places for computations.)

User Viktor Sec
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Weighted average:

EI: 2,290

COGS: 9, 160

LIFO

EI: 2,400

COGS: 9,050

FIFO

EI: 3,000

COGS: 8,450

Step-by-step explanation:

beginning 75 units at $ 18 = $ 1,350

Mar. 15 200 units at $21 = $ 4,200

Sept. 4 175 units at $24 = $ 1,800

July 20 125 units at $22 = $ 2,750

Dec. 2 50 units at $27 = $ 1,350

total units: 625 units cost of goods available: 11,450

average cost: 11,450/625 = $ 18.32 per unit

inventory units: 625 - 500 = 125 units

Weighted average:

EI: 125 x $18.32 = 2,290

COGS: 500 x $18.32 = 9, 160

500 units were sold

LIFO:

last units are sold while frist are inventory

ending inventory

beginning 75 units at $ 18 = $ 1,350

Mar. 15 50 units at $21 = $ 1,050

Total 2,400

COGS: available - ending inventory

11,450 - 2,400 = 9,050

FIFO

first units are sold while last are inventory

Dec. 2 50 units at $27 = $ 1,350

July 20 75 units at $22 = $ 1,650

Total 3,000

COGS: available - ending inventory

11,450 - 3,000 = 8,450

User Shrey Joshi
by
4.9k points