Answer:
(1) (i) Material A required = 216,000
(ii) Material B required = 36,000
(2) (i) $1,080,000
(ii) $648,000
Step-by-step explanation:
(a) Production units = Sales + Closing Stock – Opening Stock
= 75,000 + 9,000 – 12,000
= 72,000 units
Material A required = Production units × Direct Material
= 72,000 × 3
= 216,000
Material B required = Production units × Direct Material
= 72,000 × 0.50
= 36,000
(b) Material A cost = Material A required × Cost per lb
= 216,000 × $5
= $1,080,000
Material B cost = Material A required × Cost per lb
= 36,000 × 18
= $648,000