Answer:
$2.45
Step-by-step explanation:
Fixed cost = $9,800
Variable cost:
= Units sold × (cost of the ice cream and cone + franchise fee)
= 24000 × ($0.76 + $0.24)
= $24,000
So,
total cost = Fixed cost + Variable cost
= $9,800 + $24,000
= $33,800
Profit = $25,000
Now,
Sales = $58,800
Sales unit = 24,000
So,
Sales price per unit:
= $58,800 ÷ 24,000
= $2.45
Hence, the price one should charge for each ice cream cone to achieve a $25,000 profit for the three-month period is $2.45.