122k views
3 votes
Usain Bolt's world-record 100 m sprint on August 16, 2009, has been analyzed in detail. At the start of the race, the 94.0 kg Bolt accelerated from rest at a rate of 9.50 m/s2 for the first 0.890 s, and eventually reached a top speed of 12.4 m/s by exerting an average horizontal force of 820 N against the ground for the entire 9.58 s duration of the race.What was the average horizontal force (in N) exerted by Bolt against the ground during the first 0.890 s of the race?

User Aerials
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

893 Newtons

Step-by-step explanation:

m = Mass of Usain Bolt = 94 kg

a = Acceleration of Usain Bolt in the first 0.89 seconds = 9.5 m/s²

From Newton's Second law

Force


F=ma


\\\Rightarrow F=94* 9.5


\\\Rightarrow F=893\ N

The average horizontal force exerted by Bolt against the ground during the first 0.890 s of the race is 893 Newtons

User Abraao Carmo
by
6.5k points