64.6k views
5 votes
what is the final volume of a gas with an initial volume of 100.0ml if the pressure decreases from 500.0kpa to 250.0kpa

1 Answer

6 votes

Answer:

The final volume of the gas is 200.0 ml

Explanation:

Boyle's law is one of the gas laws that relates the volume and pressure of a certain amount of gas kept at a constant temperature.

Mathematically it can be expressed like this:

PV=k

where k is constant if the temperature and mass of the gas remain constant.

We can solve the problem by using this formula:

P₁V₁=P₂V₂

where

P₁= 500.0 kPa

V₁= 100.0 ml

P₂= 250.0 kPa

V₂ is unknown

Hence the final volume would be:


V_2=(V_1P_1)/(P_2) \\ V_2= (100.0ml * 500.0 kPa)/(250.0 kPa)\\ V_2=200.0ml

User Romz
by
8.0k points