79.4k views
10 votes
Which is the better deal: $2.98 for 2 liters of soda or $7.40 for 5 liters? Find the unit price of the better deal on the coloring sheet.​

User Diogo S
by
4.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

7.40 for 5 liters

Explanation:

2.98/2= 1.49

7.40/5= 1.48

User Ahuemmer
by
5.1k points