51.6k views
2 votes
A table showing Pounds, Price per Pound, and Total Cost. The first row shows Cranberries, with the entries 1, 4, and 1 times 4. The second row shows Almonds, with the entries 4, 5, and 4 times 5. The last row shows Mixture, with the entries 1 plus 4, c, and left-parenthesis 1 plus 4 right-parenthesis c.

Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and almonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?

User Saketrp
by
4.9k points

2 Answers

0 votes

Answer:

4.80

Explanation:

I did the assignment.

User Edoput
by
5.3k points
5 votes

Answer:

4.80

Explanation:

Just Did It.

User AtomAltera
by
5.4k points