Answer:
7.1934 x 10^12 V/m.s
Step-by-step explanation:
In order to do this exercise, you need to use the correct formula. Besides that, we need to identify our data.
First we have the radius of the plates which are circular, and it's 0.1 m. The current of the loop (I) is 2.0 A, and the radius of the loop is 0.2 m.
Now with this data, we use the next formula:
I = dE/dt Eo A
Where:
dE/dt = rate of electric field
Eo = constant of permittivity of free space
A = Area of circle
Solving for dE/dT:
dE/dt = I / Eo*A
Now, the area of the circle is A = πr²
A = 3.1416 * (0.1)² = 0.031416 m²
Now solving the electric field:
dE/dt = 2 / (8.85x10^-12 * 0.031416)
dE/dt = 7.1934 x 10^12 V/m.s