72.3k views
3 votes
Skylar makes turkey sandwiches for a family reunion. He purchases 5 pounds 4 ounces of sliced turkey for $26.88. What is the unit cost per ounce for the turkey Skylar purchases?

User DiaWorD
by
5.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316

Explanation:

The total amount of sliced turkey = 5 pounds + 4 ounces

The total cost of turkey slice = $26.88

Now, as we know

1 pounds = 16 ounces

∴ 5 pounds = 16 × 5 = 80 ounces

So, the total amount is 5 pounds + 80 pounds = 85 pounds

∵ 85 pounds of turkey sliced cost $ 26.88

∴ 1 pounds of turkey sliced cost $
(26.88)/(85) = $ 0.316

Hence the unit cost per ounce for turkey skylar is $ 0.316 Answer

User Tom Sebastian
by
6.0k points