Answer: Our required probability is 0.27.
Explanation:
Since we have given that
Probability of getting L₁ = 40% = 0.40
Probability of getting L₂ = 30% = 0.30
Probability of getting L₃ = 20% = 0.20
Probability of getting L₄ = 30% = 0.30
Probability that a person is speeding on their way to work at L₁ = 0.2
Probability that a person is speeding on their way to work at L₂ = 0.1
Probability that a person is speeding on their way to work at L₃ = 0.5
Probability that a person is speeding on their way to work at L₄ = 0.2
so, Probability that they will receive a speeding ticket is given by

Hence, our required probability is 0.27.