Answer:
The answer is: B) $21 billion and $4 billion, respectively
Step-by-step explanation:
The formula for calculating gross domestic product (GDP) is:
GDP = C + I + G + (X - M) = $30 billions
where:
- C = private consumption
- I = investment = $5 billions (private savings) - $1 billion (government deficit = $7 billions in taxes - $5 billions spent - $3 billions transferred) = $4 billions
- G = Government expenses = $5 billions
- X = exports = 0
- M = imports = 0
GDP = C + I + G + (X - M)
$30 billions = C + $4 billions + $5 billions + $0
C = $30 billions - $4 billions - $5 billions = $21 billions