Answer:
Instructions are listed below.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
For the past few years, your company has sold 50,000 units of goods each year at a selling price of $25/unit. Fixed production costs were $300,000 and variable costs were $8 per unit. The Marketing Department advises you they believe sales will increase to 68,000 units next year.
A) Fixed costs= 300,000
Variable costs= 8*68,000= 544,000
Total= 844,000
Cost per unit= 844,000/68,000= 12.41
B) Profit= (25*68000) - 844,000= $856,000