20.8k views
1 vote
The cost of a pencil is 25 cents more than the cost of an eraser. If the cost of 8 pencils is 0.80 more than the cost of 10 erasers, find the cost of each.

1 Answer

1 vote

For this case we propose a system of equations:

x: Let the variable representing the cost of a pencil

y: Let the variable representing the cost of an eraser


x = 25 + y\\8x = 0.80 + 10y

We substitute the first equation in the second one:


8 (25 + y) = 0.80 + 10y200 + 8y = 0.80 + 10y\\200-0.80 = 10y-8y\\199.2 = 2y\\\frac {199.2} {2} = y\\y = 99.6

Thus, the cost of an eraser is 99.6 cents.

On the other hand:


x = 25 + 99.6\\x = 124.6

Thus, the cost of a pencil is 124.6 cents.

Answer:

The cost of an eraser is 99.6 cents.

The cost of a pencil is 124.6 cents.

User Jakobhans
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories