115k views
0 votes
The kinetic energy of a moving object is E=12mv2. A 61 kg runner is moving at 10kmh. However, her speedometer is only accurate to within 0.1kmh. What is the potential error in her calculated kinetic energy, as a result of the imprecision in the measurement of her velocity?

User Huckle
by
8.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:


e=3367.2J

%
e=1.43%

Step-by-step explanation:

From the exercise we know two information. The real speed and the experimental measured by the speedometer


v_(r)=10km/h=2.77m/s

Since the speedometer is only accurate to within 0.1km/h the experimental speed is


v_(e)=10km/h-0.1km/h=9.9km/h=2.75m/s

Knowing that we can calculate Kinetic energy for the real and experimental speed


E_(r)=(1)/(2)mv^2=(1)/(2)(61000g)(2.77m/s)^2=234023J


E_(e)=(1)/(2)mv^2=(1)/(2)(61000g)(2.75m/s)^2=230656J

Now, the potential error in her calculated kinetic energy is:


e=E_(r)-E_(e)=(234023-230656)J=3367.2J

%
e=(E_(r)-E_(e))/(E_(r))x100=((234023-230656)J)/(234023J)x100=1.43%

User Pflugs
by
7.3k points